1Olejki na mnie nie działają

Dlaczego nie odczuwasz działania olejków eterycznych? Poniżej znajdziesz przykłady błędów, jakie można popełniać w ich stosowaniu oraz popularne przyczyny, przez które olejki nie działają tak, jakbyśmy tego oczekiwali.

Używanie słabej jakości olejków, olejków aromatycznych, lub podobnych do naturalnych, zamiast prawdziwych, odpowiednio destylowanych olejków eterycznych z właściwie przygotowanych surowców.
Choć ciężko byłoby uznać właściwości syntetycznych olejków za terapeutyczne, trzeba im przyznać, że ich zapach może się z miło kojarzyć np. z zapachem świątecznego piernika, przez co w niebezpośredni sposób, będą one pozytywnie stymulować ośrodki przyjemności, satysfakcji oraz nastroju, bez względu na skład chemiczny. Jednak dla zachowania rozsądku, nie oczekujmy cudownego uzdrowienia od pierwszego wąchnięcia oraz, że olejek zapachowy bergamotowy, kupiony w aptece za 8 zł będzie terapeutycznym ratunkiem w nawracającej depresji i stanach lękowych. Możemy przez to stracić zaufanie do aromaterapii, której skuteczność na tym polu potwierdzają badania naukowe, przeprowadzane z udziałem tych prawdziwych 100% ekstraktów z bergamotki lub wyizolowanych z niej terpenów.
Rodzaje olejków
Sam aromat olejku może różnić się od wysokojakościowych ekstraktów roślinnych m.in ze względu sztuczne modyfikacje. Niektóre firmy dodają do olejków zewnętrzne komponenty, w celu uzyskania oczekiwanego zapachu lub z powodu stosowania w czasie hodowli roślin pestycydów, fungicydów, sztucznych nawozów. Zapach syntetycznego olejku może niektórym podobać się bardziej od naturalnego, ponieważ może on zawierać np. więcej słodkich nut zapachowych niż może występować w samej roślinie. Znana jest chociażby praktyka “oszukiwania” olejku sandałowego wanilią, ponieważ wtedy jego zapach wydaje się mocniejszy i głębszy. Osobom, które mają bardziej wyczulone zmysły np. poprzez praktykę aromaterapii, zapachowy olejek będzie wydawał się bardziej duszący i po prostu – niemiło sztuczny.

Zbyt rzadkie używanie olejków

Niestety początkujący adepci aromaterapii zwykli być bardzo surowi wobec oceny działania olejków przy tak naprawdę małym zakresie wiedzy z ich odpowiedniego stosowania. Oczekują, że po kilku sekundach wąchania olejku, albo kilkukrotnym użyciu dyfuzora znikną ich problemy np. z układem hormonalnym, po czym nie widzą zmian i odrzucają tę formę terapii. Aby poważnie podejść do aromaterapii jako nauki, która leczy zapachem, należy stosować olejki regularnie, nawet kilka razy dziennie po kilkanaście minut, w zależności od celu jaki chcemy osiągnąć. Często również popełnia się błąd z przebodźcowaniem, kiedy zależy nam na uspokojeniu i łatwiejszym zasypianiu. Przykładowo olejek lawendowy, który jest jednym z najlepiej przebadanych naukowo olejków o działaniu przeciwlękowym, przestanie wspierać lepszy sen, kiedy będzie rozpylany dłużej niż godzinę. Wtedy może zacząć działać na niektórych wręcz pobudzająco.

Jaki jest więc optymalny czas dyfuzowania olejków?

Aromaterapeuci podają, że optymalny i bezpieczny czas rozpylania olejków to około 20-30 minut. Natomiast Tisserand Institute, najbardziej znany ekspert od aromaterapii na świecie twierdzi, że:

„Przerywana dyfuzja jest znacznie bardziej skuteczna i bezpieczniejsza niż ciągła dyfuzja. Przerywana oznacza 30-60 minut włączenia, a następnie 30-60 minut przerwy. Dzieje się tak, ponieważ nasze ciało, a zwłaszcza nasz układ nerwowy, przyzwyczaja się do olejku po tym czasie”.

https://tisserandinstitute.org/learn-more/diffusion-guidelines-2/

Ponadto, może samo rozpylanie olejku to za mało? Są jeszcze inne metody korzystania z olejków eterycznych, które możesz zastosować dodatkowo. Np. podczas przeziębienia czy stanów lękowych, olejki świetnie sprawdzają się, kiedy są wcierane w ciało. Oczywiście w odpowiednim rozcieńczeniu! Np. 5 kropli olejku ravintsara na łyżce oleju sezamowego lub rozpuszczone w alkoholu czy aloesie.

sprawdz nasze dyfuzory
Podgrzewanie olejku w kominku zamiast rozpylania w dyfuzorze i odwrotnie – rozpylanie na wodzie gęstych, żywicznych olejków, które mogą być podgrzane.

Kominek posiadający wgłębienie lub miseczkę na wodę z olejkiem, podgrzewany świeczką, często bardzo słabo rozprowadza olejek w pomieszczeniu. Przez to może docierać do nas zdecydowanie zbyt mało cząsteczek, które miałyby działać terapeutycznie. Oprócz tego, podgrzanie olejku może sprawić, że straci on wiele swoich właściwości. Kominki świetnie współgrają z olejkami żywicznymi (które to z kolei mogą nie nadawać się do dyfuzorów), ale do pozostałych, zdecydowanie bardziej poleca się narzędzia do dyfuzji operujące na niższych temperaturach niż ogień.

Jeśli inwestycja w dyfuzor to dla Ciebie teraz za dużo, możesz korzystać z terapeutycznego działania olejku poprzez np. skropienie nim apaszki i wdychanie go bezpośrednio z materiału.

Sprawdź produkty

Jodła srebrna

52,00 

Mirra

112,00 

Mirra

112,00 

Mirra

112,00 

Mirra

112,00 

zobacz inne artykuły

Dyfuzory
Jaki dyfuzor wybrać?

Struktura i uziemienie
Rodzina: Cupressaceae (rodzina cyprysowa) Botan.
Nazwa: Cupressus sempervirens
WPŁYW PERFUMY NA CIAŁO

..czytaj więcej

Dziki zbiór
DZIKI ZBIÓR

W przypadku dzikiego zbioru, roślina jest zbierana tam, gdzie sama wybrała swoją lokalizację do życia i wzrostu, czyli tam, gdzie w pełni może rozwinąć swój potencjał. Nasza certyfikowana dzika kolekcja jest zbierana ręcznie, wyłącznie na podstawie…

..czytaj więcej

Korzystanie z olejków
Praktyczne sposoby korzystania z olejków eterycznych

Struktura i uziemienie
Rodzina: Cupressaceae (rodzina cyprysowa) Botan.
Nazwa: Cupressus sempervirens
WPŁYW PERFUMY NA CIAŁO

..czytaj więcej