1Współczesne metody pozyskiwania olejków eterycznych

Dlaczego nie odczuwasz działania olejków eterycznych? Poniżej znajdziesz przykłady błędów, jakie można popełniać w ich stosowaniu oraz popularne przyczyny, przez które olejki nie działają tak, jakbyśmy tego oczekiwali.

Tłoczenie na zimno

Tłoczenie na zimno jest najprostszą i najbardziej bezpośrednią me­to­dą pro­duk­cji olej­ków eterycznych.
Olej jest wy­ci­ska­ny np. z pomocą specjalnej prasy z na­sion, miąż­szu czy skór­ki. Tak wyciskana jest np. oliwa z oliwek. Tech­ni­ka ta jest stosowana głów­nie pod­czas po­zy­ski­wa­nia olej­ków ete­rycz­nych ze skó­rek cy­tru­sów takich jak bergamotka, cy­try­na, po­ma­rań­cza, grejp­fru­t i li­mon­ka.

Destylacja parą wodną

Surowiec jest rozkładany na siatce, która znajduje się nad podgrzewaną wodą. Unoszące się opary wody
i olejku eterycznego są kondensowane w wężownicy chłodzącej i wytrącają się, jako połączenie wody destylowanej i składników lotnych. Olejek eteryczny jest lżejszy od wody i osadza się na górze. Woda, która jest na dnie naczynia jest wzbogacona cząsteczkami surowca, które mają zdolność osadzania się w wodzie. Taką kwiatową wodę nazywa się hydrolatem i również wykorzystuje, szczególnie w przemyśle kosmetycznym. Metody destylacji parą wodną nie są sobie równe. Jest możliwe bardzo powolne, delikatne destylowanie, które może trwać nawet miesiąc. Można też zrobić to w kilka minut. Różnica oczywiście będzie zauważalna w jakości produktu końcowego. Im dłuższa destylacja, tym olejek jest bardziej bogaty w fitoskładniki i substancje, które można uznać za terapeutyczne. Czas destylacji jest też jednym z wyznaczników cen olejków. Tańsze olejki są destylowane krótko, mogą mieć równie piękny zapach, dla niektórych może nawet ładniejszy, niż bogaty bukiet długo destylowanego produktu.

Ekstrakcja dwutlenkiem węgla

Przy użyciu ciśnienia o sile ponad dwudziestu atmosfer, czysty dwutlenek węgla CO2 przybiera płynną
postać i uzyskuje zdolność ekstrakcji olejków eterycznych z surowca. Płyn jest odsączany i poddany dekompresji. Wtedy CO2 ponownie przechodzi w postać gazową, a na dnie naczynia zbierającego osadza się czysty olejek eteryczny. Olej­ki ete­rycz­ne po­zy­ski­wa­ne za po­mo­cą dwu­tlen­ku węgla zazwyczaj mają bar­dzo wy­so­ką ja­kość, można zna­leźć pra­wie każdy po­pu­lar­ny ole­jek ete­rycz­ny wy­pro­du­ko­wa­ny tą wła­śnie me­to­dą.

Rozpuszczalniki

Surowiec jest rozpuszczany w substancji, która w procesie końcowym jest odseparowywana. Według perfumiarzy, użycie alkoholu do ekstrakcji olejku eterycznego pozostawia najbliższe nuty oryginalnego zapachu kwiatu. Jednak olejek eteryczny z ekstrakcji alkoholowej będzie zawierał jego śladowe ilości. Wykorzystuje się te metodę do pozyskania lekkich zapachów z roślin, które wymagają użycia ogromnej ilości surowca do wytworzenia olejku.

zobacz inne artykuły

Dyfuzory
Jaki dyfuzor wybrać?

Struktura i uziemienie
Rodzina: Cupressaceae (rodzina cyprysowa) Botan.
Nazwa: Cupressus sempervirens
WPŁYW PERFUMY NA CIAŁO

..czytaj więcej

Dziki zbiór
DZIKI ZBIÓR

W przypadku dzikiego zbioru, roślina jest zbierana tam, gdzie sama wybrała swoją lokalizację do życia i wzrostu, czyli tam, gdzie w pełni może rozwinąć swój potencjał. Nasza certyfikowana dzika kolekcja jest zbierana ręcznie, wyłącznie na podstawie…

..czytaj więcej

Korzystanie z olejków
Praktyczne sposoby korzystania z olejków eterycznych

Struktura i uziemienie
Rodzina: Cupressaceae (rodzina cyprysowa) Botan.
Nazwa: Cupressus sempervirens
WPŁYW PERFUMY NA CIAŁO

..czytaj więcej