Shinrin yoku kąpiel leśna

Shinrin Yoku – kąpiel leśna

Las to symbol odpoczynku, relaksu, połączenia z naturą i regeneracji. Aromatyczne leśne powietrze pełne jest naturalnych olejków eterycznych, które wytwarzane są przez drzewa np. w celu ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, chorobami, drobnoustrojami. Współczesne metody pozwalają na zamknięcie odrobiny lasu w butelkę, aby móc skorzystać z jego działania także w domu.

Terapeutyczne właściwości inhalacji terpenami leśnymi

Po japońsku shinrin – oznacza las, a yoku – kąpiel. Termin shinrin-yoku został po raz pierwszy użyty w Japonii w 1982 roku, oznaczając program zdrowotny – sztukę łączenia się z naturą wszystkimi zmysłami, poprzez świadome zanurzenie się w otoczeniu lasu. Kąpiel leśna nie jest zwykłym spacerem po lesie, to coś o wiele głębszego, co ma pozwolić doświadczyć totalnego resetu ciała i psychiki oraz przywrócić równowagę poprzez kontakt z naturalnym środowiskiem występowania gatunku ludzkiego.

Jak wygląda środowisko naturalne współczesnego człowieka? Na kanapie przy Netflixie? Może i jest to jedna z najwyżej punktowanych odpowiedzi przez ankietowanych, jednak wracając pamięcią do pradawnych czasów, możemy zdać sobie sprawę z tego, że człowiek prowadzący wędrowniczy, koczowniczy tryb życia, przede wszystkim korzystał z dóbr lasu. Polował, zbierał owoce, opał, szukał schronienia, żył w symbiozie z leśnym towarzystwem. Przebywaniem w lesie dostarczał też sobie wielu korzyści prozdrowotnych, które współcześnie wyróżniają badania naukowe.

Aromatyczne leśne powietrze, zawiera naturalnie olejki eteryczne, pełne terpenów. Drzewa produkują te substancje m.in po to, aby chronić się przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, insekty i słońce oraz aby ułatwiać sobie regenerację po uszkodzeniu. Olejki eteryczne są zawarte w drzewie, igłach i żywicy.

Inhalacja olejkami leśnymi nie zastąpi leśnej kąpieli, która jest sztuką zanurzenia się wszystkimi zmysłami w lesie. Może jednak przynieść wiele terapeutycznych właściwości z lasu do domu, szczególnie wtedy, kiedy z różnych powodów, nie można sobie pozwolić na leśną podróż.

las mgła klimat spacer

Terpeny występujące w leśnych olejkach eterycznych

Przeciwzapalne, neuroprotekcyjne i antynowotworowe: 1,8-cyneol, alkohol perylowy, alfa-pinen, beta-pinen, alfa-kariofilen, beta-kariofilen, borneol, d-limonen, gamma-terminen, mircen,  p-cymen, linalol, sabinen, octan bornylu

Jak możliwie najlepiej odtworzyć shinrin yoku w domu?

Iglaste

Żywice

Kora