1Jak używać olejki eteryczne?

Dyfuzować – rozpraszać w pomieszczeniu

Dyfuzor to gadżet, za którego pomocą możemy rozpylać olejki w pomieszczeniu. W zależności od ich typu  i rozmiaru, mogą mieć różny zasięg emitowania olejków. Na rynku dostępne jest wiele rodzajów dyfuzorów i poniżej krótko opiszę to, co je wyróżnia, jakie są ich plusy i minusy.

Dyfuzor ultradźwiękowy – najbardziej popularny rodzaj elektronicznego dyfuzora. Napełnia się go wodą, dodaje do środka kilka kropli wybranego olejku i włącza przycisk. Niektóre dyfuzory mają dyfuzję ciągłą przez np. 2 h, inne puszczają opar mgiełki co jakiś czas. Różnią się też pojemnością i dodatkowymi funkcjami, takimi jak np. nastrojowa lampka. W zależności od rozmiaru i pojemności sprzętu, będzie
on miał zdolność do rozpylenia olejku na daną wielkość przestrzeni.
Nie używaj olejków żywicznych w dyfuzorze ultradźwiękowym, ponieważ są ciężkie, nie rozpylają się w pełni, mogą zalepić ważne elementy i trwale zniszczyć sprzęt. Dyfuzory ultradźwiękowe wydają dźwięki przy rozpylaniu, producenci czasami podają poziom głośności w decybelach. Czasami dźwięk plumkającej wody i regularny szum są dodatkowym relaksującym atutem, ale czasami mogą byc irytujące. Dobre dyfuzory rozpraszają mgiełkę tak drobną, że nie zostawia ona śladu i nie spowoduje, że dokumenty na biurku zwilgotnieją. Choć istnieje ryzyko przewrócenia dyfuzora niechcący, co może skutkować zalaniem klawiatury czy książki.

Dyfuzor bez użycia wody – działa na zasadzie lekkiego podgrzania olejku. Jest bezpieczniejszy pod kątem trzymania go na biurku czy na oparciu kanapy. Taki dyfuzor nie wydaje żadnych dźwięków, co dla niektórych może być ważnym aspektem. Aby taki dyfuzor mógł być uniwersalny do wszystkich olejków, dobrze, żeby nie podgrzewał się do więcej niż 60 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury olejki nie będą spalać cennych właściwości, a niektóre olejki takie jak żywice, sprawdzą się tutaj perfekcyjnie.

Aromawentylator – rozprasza olejki przy użyciu szybkiego ruchu powietrza. Ma wymienne wkłady, które mogą być tworzone ze specjalnego, chłonnego materiału, filcu albo zwykłej gazy.

Dyfuzor naturalny – na przykład drewno sosny, surowa ceramika, szyszka, biżuteria z lawy wulkanicznej, filc czy też słoik z solą gruboziarnistą. Będą one delikatnie emitować zapach, którym zostały skroplone. Ich zasięg jest dośc mały, ale wystarczający, żeby korzystać z terapeutycznych właściwości olejków
np. pracując przy biurku.

Inhalacja

Nie musisz mieć żadnych specjalnych sprzętów, żeby korzystać z aromaterapii. Możesz przecież wdychać olejek prosto z butelki wtedy, kiedy tego potrzebujesz. Możesz też skropić swoją odzież, rękaw, kołnierz, apaszkę i możesz do tego bezpiecznie używać większości olejków, bez obaw o plamy. Naturalne olejki wyparują i nie zostawią po sobie śladu. Tłusty ślad może jednak pozostać po gęstych, żywicznych olejkach takich jak benzoes i mirra, no i niebieski krwawnik też może zostawić plamę.
Różne aroma-strony w internecie dają pomysł, żeby wziąć kilka kropli olejku na dłonie, rozetrzeć i wdychać. Jeśli też chcesz tak zrobić, to pamiętaj proszę o zasadach bezpieczeństwa. Rób to tylko wtedy, jeśli masz pewność, że olejek nie podrażnia twojej skóry i że nie dotkniesz za chwilę przypadkiem swojej twarzy, szczególne okolic oczu i ust.
Możesz zrobić też klasyczną „parówkę”, która szczególnie dobrze się sprawdza przy przeziębieniach i nieżycie nosa. Potrzebna jest do tego jedynie miska i gorąca woda, ale też nie zbyt gorąca, żeby nie spowodować oparzenia. Można wkropić wybrany olejek do parującej wody i wdychać.
Jednym z najbardziej przyjemnościowych zabiegów jest aromaterapeutyczna kąpiel w wannie

Stosowanie na ciało

Zarówno w aspekcie aromaterapeutycznym jak i kosmetycznym. Przed zaaplikowaniem olejku na skórę należy go odpowiednio rozcieńczyć olejem bazowym, solubilizatorem albo żelem aloesowym. Pamiętajmy, że olejki nie rozpuszczają się w wodzie i trzeba je dobrze wymieszać z bazą, żeby uniknąć podrażnienia. Olejki aplikowane przez skórę, ze względu na bardzo drobne cząsteczki, wchłaniają się przez skórę także do organów wewnętrzych i kości.
Olejki na twarz zazwyczaj stosuje się w celach pielęgnacyjnych np. do redukcji zmarszczek, poprawienia elastyczności i ogólnej kondycji skóry. Także punktowo, do przyspieszenia regeneracji czy zniwelowania problemu z wypryskami i skórą trądzikową. Olejki na ciało są m.in używane do łagodzenia bólu mięśni, zmniejszania stanów zapalnych np. stawów, do poprawy mikrokrążenia, zwiększenia odporności, dla łatwiejszego oddychania.

czytaj i oglądaj na blogu

Dyfuzory
Jaki dyfuzor wybrać?

Struktura i uziemienie
Rodzina: Cupressaceae (rodzina cyprysowa) Botan.
Nazwa: Cupressus sempervirens
WPŁYW PERFUMY NA CIAŁO

..czytaj więcej

Dziki zbiór
DZIKI ZBIÓR

W przypadku dzikiego zbioru, roślina jest zbierana tam, gdzie sama wybrała swoją lokalizację do życia i wzrostu, czyli tam, gdzie w pełni może rozwinąć swój potencjał. Nasza certyfikowana dzika kolekcja jest zbierana ręcznie, wyłącznie na podstawie…

..czytaj więcej

Korzystanie z olejków
Praktyczne sposoby korzystania z olejków eterycznych

Struktura i uziemienie
Rodzina: Cupressaceae (rodzina cyprysowa) Botan.
Nazwa: Cupressus sempervirens
WPŁYW PERFUMY NA CIAŁO

..czytaj więcej